Évtizedes falakat dönt le Kickl, aggódik a Politico

2025. január 15. 09:48

Populisták, populisták mindenhol; bezzeg régen kiközösítették ilyesmiért Ausztriát, emelik fel a mutatóujjukat Brüsszelben.

2025. január 15. 09:48
null

Herbert Kickl felemelkedése az Osztrák Szabadságpárt élén azt jelzi, hogy az a politikai tűzfal, amely évtizedeken át megakadályozta a „populista” pártok hatalomra jutását Európában, mára meggyengült – aggodalmaskodik a Politico

Huszonöt évvel ezelőtt az Európai Unió felháborodással reagált Jörg Haider koalíciós kormányalakítására, és Ausztriát szinte diplomáciai száműzetésbe taszította. 

Mára viszont, amikor Kickl az osztrák kancellári pozíció esélyesévé vált, az uniós vezetők jóval visszafogottabban viszonyulnak a helyzethez, remélve, hogy Kickl nem lesz annyira felforgató, mint amennyire politikai múltja alapján várható lenne – véli a liberális médium.

Ezt is ajánljuk a témában

Az Európai Unió politikája az elmúlt években jelentősen átalakult. Míg 2000-ben szankciókat vezettek be Ausztria ellen, és 2017-ben az uniós szabályok megsértése miatt Lengyelország ellen elindították a hírhedt hetes cikkely szerinti eljárást, addig ma már legfeljebb egy feszült kézfogás jelzi a feszültséget Brüsszelben. 

Kickl valószínű felemelkedése nem csupán az osztrák politikai rendszer átalakulását mutatja, hanem azt is, hogy Európa híres politikai „karanténja” mára megszűnőben van – írja rettegve a baloldali híportál.

Szerintük, a „populista” politikusok európai térnyerése nem példa nélküli: Giorgia Meloni Olaszországban jelentősen mérsékelte EU-ellenes retorikáját, míg Orbán Viktor és Robert Fico továbbra is kritikusan viszonyulnak az uniós politikákhoz, különösen Ukrajna kapcsán. 

A Kickl-féle keményvonalas politikával szemben azonban még nehezebb lehet egységes álláspontot kialakítani. 

Mindez azt jelzi, hogy az európai vezetők pragmatikus megközelítése a populizmus térnyerésével szemben egyre inkább felváltja az elvi alapú ellenállást.

Ezt is ajánljuk a témában

A politikai átrendeződés más szinteken is megfigyelhető: a jobboldali pártok és a konzervatív erők egyre gyakrabban működnek együtt az Európai Parlamentben és a tagállamokban. 

Svédországban és Finnországban a „populista” pártok már stabil támogatást nyújtanak a kormányoknak, míg Franciaországban Marine Le Pen pártja jelentős politikai súlyt képvisel. 

A Politico aggódó újságírói szerint, a kérdés az, hogy az EU hogyan tud alkalmazkodni ehhez az új politikai valósághoz anélkül, hogy feladná saját alapértékeit.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: HELMUT FOHRINGER / AFP

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Robi54
2025. január 15. 13:44
Mi a baj a populizmussal? Csak nem az,hogy a népakarat érvényesül.
bondavary
2025. január 15. 11:14 Szerkesztve
"A Politico aggódó újságírói szerint, a kérdés az, hogy az EU hogyan tud alkalmazkodni ehhez az új politikai valósághoz anélkül, hogy feladná saját alapértékeit." Szóval, nem az alapértékeket kell vizsgálni, hanem mindent be kéne szorítani az idióta alapértékek keretei közé? Már régóta ez történik. Amit vitában nem tudnak megvédeni, vagy eleve nem akarják vita tárgyává tenni. az betuszkolják a liberalizmus, az emberi jogok, a demokrácia, a jogállam - vagyis az "alapértékek" - mára már átértelmezett fogalmi köreibe.
istvanpeter
2025. január 15. 10:57
A liberális ideológiai és információs terror a populizmust súlyos megbélyegzésként használja a neki nem tetsző vezetőkre nézve. Viszont alapvető kérdés, hogy miért gond az, ha egy közösség vezetői a kis emberek oldalán állnak, hiszen a közösségek többségét is ők teszik ki. Másrészt viszont a valódi demokrácia nem alkalmazza a kizárólagosságot megtestesítő és kirekesztő liberális önkényt.
makapaka2
2025. január 15. 10:50
Milyen alapértékekről beszél ez?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!